Mikrobiom ve střevech
vytvářejte a udržujte v rovnováze
Nemoc nebo obtíže lze často omezit na zcela konkrétní události - například na úrazovou bolest hlavy nebo otravu jídlem. Někdy však přehlížíme souvislosti mezi příznaky. To se často stává v případě nerovnováhy ve střevním mikrobiomu.
Trpíte například často zažívacími problémy, bolestmi břicha nebo dokonce syndromem dráždivého tračníku? Pak to mohou být příznaky narušeného střevního mikrobiomu, protože vyvážená střevní flóra může podpořit váš trávicí systém a celkovou pohodu.
Narušený střevní mikrobiom ale vyžaduje přesnější a spolehlivější testy. Pokud chcete zlepšit činnost svých střev nebo vybudovat svůj střevní mikrobiom, je důležité pochopit, jak váš mikrobiom funguje a jak jej lze udržovat v dobré kondici.
Co je střevní mikrobiom a jak funguje?
Střevní mikrobiom, známý také jako střevní flóra, se skládá z velké rozmanitosti mikroorganismů - bakterií, virů a hub tlustého střeva. Některé z těchto mikrobů lze nalézt také v tenkém střevě nebo konečníku, ale většina z nich obývá sliznici tlustého střeva. Vyvíjejí se zde od okamžiku narození a plní pro vaše tělo několik funkcí:
Podporují trávení
Podporují imunitní obranu a lokalizaci
Vylučují škodlivé střevní bakterie
Syntetizují vitaminy a další důležité látky
Vstřebávají a zpracovávají mnoho léků
Produkují neurotransmitery, jako je serotonin, a ovlivňují náladu a pohodu
Složení mikrobiomu ve střevech je velmi složité a může se u jednotlivých lidí lišit - zejména proto, že naše těla se od sebe liší v důsledku mnoha faktorů (prostředí).
Co může ovlivnit zdraví vašich střev?
Váš střevní mikrobiom se vytváří od narození a dále se vyvíjí. Na jedné straně se vyvíjí i v průběhu vašeho dětství a dospívání, ale na druhé straně se jeho vývoj řídí také různými vlivy a faktory. Na tento vývoj může mít vliv mnoho faktorů ve vašem životním prostředí a životním stylu. Mezi běžné příznaky negativních změn patří
Nadýmání (navzdory vyvážené stravě)
Trávicí potíže
Chronické bolesti břicha
Syndrom dráždivého tračníku
Ztráta chuti k jídlu
Chronická únava nebo vyčerpání
Zdrojů chyb je mnoho a jsou různorodé. Existuje však několik hlavních oblastí, které mohou nejvíce ovlivnit nebo posílit mikrobiom vašeho střeva.
Strava: Typické potraviny ve vašem jídelníčku ovlivňují, jak a zda vůbec se mohou benigní bakterie střevního mikrobiomu živit. Například strava s vysokým obsahem vlákniny, velkým množstvím ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků má větší šanci zajistit příznivé výsledky pro vaši střevní mikroflóru než strava s vysokým obsahem cukru a tuku.
Léky: Střevní mikrobiom reaguje také na léky. Ke škodlivému vývoji flóry přispívají například často užívaná antibiotika. Příliš mnoho prospěšných mikrobů je zahubeno a bez správných opatření nemohou být dostatečně rychle obnoveny.
Faktory životního stylu: Stres, spánek a pohyb mají zásadní vliv na vaši celkovou vitalitu, a tedy i na mikrobiom vašich střev. Nadměrná konzumace alkoholu, kouření nebo jiné infekční onemocnění však také zhoršují udržování stabilní bakteriální rozmanitosti ve vašem střevě. Pokud je nerovnováha střevního mikrobiomu příliš velká, mohou se příznaky rozvinout v dlouhodobá onemocnění, včetně zánětlivých střevních onemocnění, cukrovky, obezity a oslabené střevní bariéry.
Strategie na podporu stabilního střevního mikrobiomu
I když nemáte prokázané nedostatky ve složení střevního mikrobiomu, vždy je vhodné upravit svůj jídelníček a návyky tak, abyste svou flóru přirozeně podpořili. Takto můžete čelit závažným problémům nebo podpořit svůj zdravotní režim, pokud již máte nedostatky.
Probiotika a prebiotika
Strava je jedním z nejdůležitějších faktorů na cestě k vyvážené střevní flóře. Probiotika a prebiotika jsou zde obzvláště důležitá. Probiotika jsou živé mikroorganismy, které mohou mít v dostatečném množství pozitivní zdravotní účinky. Prebiotika jsou naproti tomu nestravitelné složky potravy, které podporují růst a aktivitu neškodných bakterií ve střevě. Můžete je přijímat z různých potravin ve vyvážené stravě:
Probiotika: Probiotika: artyčoky, banány, oves, tempeh, kombucha, podmáslí, přírodní sýry (např. gouda, mozzarella, čedar).
Prebiotika: např: Jogurt, kysané zelí, česnek, cibule, kvašená zelenina, kimči, kefír.
Změna životního stylu
Strava je pouze jedním z podpůrných pilířů, protože ke stabilitě střevního mikrobiomu významně přispívá také pravidelný pohyb, dostatek spánku a omezování stresu. Za tímto účelem můžete se svým lékařem probrat doporučené druhy sportu nebo cvičení v době mezi jídly, stejně jako zdravý spánek nebo odpočinková a meditační cvičení.
Analýza střevního mikrobiomu
Pokud chcete přesně zjistit, zda je váš střevní mikrobiom ohrožen nebo zda se u vás objevily jiné problémy, máte k dispozici několik možností testů.
Vzorek stolice: Klasickým testem u lékaře je vzorek stolice. Váš vzorek je analyzován v laboratoři na přítomnost či nepřítomnost bakterií, virů, plísní a dalších. Lze tak velmi přesně určit rozmanitost a množství přítomných kolonií a využít je k dalším opatřením.
Metabolomická analýza: Tento test analyzuje tzv. metabolity, tj. molekuly, které vznikají při metabolismu mikrobů. Jde o test, který tvoří podskupinu obvyklého vyšetření vzorku stolice.
Vyšetření markerů zánětu: Vyšetření markerů zánětu je užitečné zejména v případech neustálých bolestí a vysoké hladiny zánětlivých látek v krvi apod. Zde se testují určité bílkoviny. Tento test se však obvykle provádí pouze v případě podezření na určitá střevní onemocnění nebo v případě, že je třeba je vyloučit.
Test mikrobiomu střevní flóry: Test mikrobiomu střevní flóry od společnosti GenoLine můžete použít buď před návštěvou lékaře, nebo jako podpůrný test. Složení vaší střevní flóry je přesně analyzováno a prezentováno pro vytvoření individuálních zdravotních schémat. Tento test se provádí ze slin a jeho použití je obzvláště rychlé a intuitivní.
Mnohé z těchto testů střevního mikrobiomu lze analyzovat a pochopit o to přesněji, pokud jsou prováděny společně s dalšími kontrolami. Můžete například současně provést test na alergie nebo přijmout další preventivní opatření s testem potravinových přísad.